Nasze banalne, proste codzienne rutynowe zachowania. Nauka ma na nie wyjaśnienia...
Blog > Komentarze do wpisu

Jak skutecznie wepchać się do kolejki - "BO": czyli mininalne uzasadnienie prośby

Lubimy kiedy nasze zachowanie uważamy za dobre, moralne, racjonalne. Lubimy gdy to działanie jest uzasadnione, nawet jeśli to uzasadnienie nie ma wielkiego sensu.

Jak więc się znacząco podnieść swoje szanse wepchania się do kolejki? - podajmy obojętnie jakie uzasadnienie, może być wzięte z kosmosu - najważniejsze żeby pojawiło się tam słówko "bo", które działa jak magiczne zaklęcie. To co pojawi się po nim jest w zasadzie bez znaczenia.

Dowód? Ciekawy eksperyment Ellen Langer, która sprawdzała jak na próby "wpychania się" reagują kolejki ludzi czekających do ksero.

Gdy prośba nie miała uzasadnienia ("Czy mogę skorzystać z kserokopiarki?") chętnych do spełnienia przysługi było 60%czekających. Kiedy jednak ktoś dodał że się spieszy uprzejmość czekających wzrastała do 94%.

Najciekawsze było zachowanie w wypadku prośby: "Czy moge skorzystać z kserokopiarki, bo MUSZĘ COŚ SKOPIOWAĆ". Uzasadnienie oczywiście bezsensowne, nie ma w nim żadnego logicznego powodu pchania się na początek kolejki. Skuteczność: 93%. Po co się wysilać?

środa, 27 stycznia 2010, alkonauko

Polecane wpisy